Loading ...

مصاحبه با روزنامه صمت : افزایش اشتغال

مصاحبه با روزنامه صمت : افزایش اشتغال

 

گفت و گوی روزنامه صمت با مهدی پورقاضی : مدیر عامل شرکت مهندسی نیرومند پلیمر

افزایش اشتغال با راه اندازی بنگاه های تولیدی و خدماتی

مهدی پورقاضی رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با صمت  اظهار کرد : اگر دغدغه ما افزایش اشتغال باشد باید بدانیم که این مسئله بدون راه اندازی بنگاه های تولیدی و خدماتی امکان پذیر نیست . در این زمینه صنعت ، معدن و تجارت باید به آنچه به واحد های تولیدی مرتبط است توجه کند.

او با بیان اینکه حرف زدن تنها کافی نیست و باید در عمل هم کاری کرد، بیان کرد: گفتن اینکه ما باید صادرات محور باشیم کمکی به توسعه نمی کند چرا که همه واحد های صنعتی آرزو دارند صادرات محور باشند اما موضوع این است که آنها در این زمینه ناتوان هستند.

رییس اتاق صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران با اشاره به وجود موانع و مشکلات برای صادرات محور شدن واحدهای صنعتی گفت : هر بخش صنعتی مشکلات مخصوص به خود را دارد و با بخش دیگر کاملا متفاوت است بنابراین باید واحد صنعت ، معدن و تجارت کاملا به این مشکلات توجه و به آنها رسیدگی کنند

یک حکم عمومی نمی توان صادر کرد

مهدی پورقاضی با بیان اینکه مشکلات واحدهای صنعتی با هم متفاوت است اظهار کرد مسائلی که صنعت نساجی دارد با مشکلات لوازم خانگی متفاوت است و هر کدام راه حل مخصوص به خود را می طلبد .

بنابراین برای واحدهای مختلف از وزارت صنعت ، معدن و تجارت انتظار داریم حکم واحد و عمومی صادر نکند . حکم واحد را وقتی می توان صادر کرد که  به نرخ بهره بانکی توجه کنیم که برای همه عذاب آور است . به عبارتی هیچ کس نمی تواند  با توجه به نرخ این بهره قیمت تمام شده خود را به صورت قیمت رقابتی درآورد. بروکراسی دولتی ، وضع عوارض و مالیات درآمدها از جمله دیگر مشکلات عمومی هستند.

رییس اتاق صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران در ادامه انتظار خود از وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم سخن گفت و بیان کرد: هر کدام از مشکلات واحدهای تولیدی باید آسیب شناسی جداگانه شود. آنچه به طور مشخص به وزارت صنعت، معدن و تجارت مربوط است . مسئله تحلیل و آسیب شناسی  و تدوین استراتژی برای این واحد ها است. او ادامه داد :  به باور من مشکل اصلی در مدیریت بخش صنعتی کشور است که وزیر جدید باید آن را آسیب شناسی کند کاری که وزارتخانه و وزیر جدید باید انجام دهد این است که در هر بخش صنعتی یک سری شاخص ها و دلایل را بررسی کند که چرا محصولات صنعتی ما از نظر کیفیت و قیمت رقابتی نیستد. آن موقع است که هم کار رونق می گیرد هم صادرات افزایش می یابد. او ادامه داد: هر بخشی که بتواند مشکلات داخلی خود را حل کند وبه  یک مدیریت خوب و واحد برسد می تواند افزایش تولید داشته باشد.با توجه به اینکه در هر بخش صنعتی  بنگاه های خوب و بد داریم در این بین باید به آنهایی که کارآمد هستند کمک کنیم تا تولید خود را بالا ببرند و بنگاه هایی که به شکل سنتی کار می کنند پیوسته به دنبال رانت و امتیاز هستند ، حاضر نیستند کیفیت خود را مطابق کیفیت جهانی بهبود بخشند یا نمی توانند با خارجی ها همکاری داشته باشند ، در مقایسه با صنایع پیشرو مقداری عقب مانده هستند باید کمتر مورد توجه قرار بگیرند  وبه  عبارتی وقت گذاشتن روی آنها در فاز دوم باشد ، پورقاضی تاکید کرد : باید در فاز نخست کمک ها راه ها برای آنهایی که خودشان علاقه دارند روزآمد شود ودر معیار های جهانی قرار بگیرد فراهم شود تا بتوانیم به افزایش تولید و اشتغال کمک کنیم .

اخبار دیگر:

 مسئله ایران در همکاری با شرکای خارجی

ادغام صنعت و بازرگانی درست بوده است

ابقای مهدی پورقاضی به عنوان رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران

 

 

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

www.npolymer.comآدرس وب سایت :

 

 

 

آدرس: شهرک صنعتی عباس آباد ، بلوار سعدی خیابان یکم بوستان خیابان عقاب پلاک 1597

تلفن: 7-36425174-021 - فکس :43850775-021

 sales@npolymer.com - info@npolymer.comایمیل :