Loading ...

بازدید رئیس اتاق بازرگانی ازنیرومند پلیمر

بازدید رئیس اتاق بازرگانی ازنیرومند پلیمر

بازدید رئیس اتاق بازرگانی و هیئت همراه از شرکت نیرومند پلیمرپارس

در این بازدید، رئیس اتاق بازرگانی و هیئت همراه از سه واحد صنعتی فعال در شهرک بازدید کردند و در جریان روند تولید قرار گرفتند. همچنین، تولیدکنندگان درباره مشکلات و مسائلی که همواره با آن روبه رو هستند، مواردی را مطرح کردند.

در ابتدا، مسعود خوانساری و تیم همراه از شرکت صنعتی امرسان که در زمینه تولید لوازم خانگی فعال می باشد، بازدید کردند. این واحد با 30 سال سابقه جزء واحدهای قدیمی شهرک صنعتی عباس آباد می باشد که در حوزه صادرات نیز فعال است. در جریان بازدید، مدیران شرکت امرسان از تامین ورقهای فولادی و معضل کافی نبودن زیرساختهای شهرک به عنوان اصلی ترین مشکلات خود سخن گفتند.

در ادامه این بازدید، نخستین واحد آبکاری تمام اتوماتیک کشور توسط مسعود خوانساری با حضور در شرکت شیرآلات راسان، افتتاح شد. حسن مرجانی، تولید کننده شیرآلات راسان، ضمن اشاره به مشکلات تولیدکنندگان گفت: در سالهای اخیر، علیرغم افزایش قیمت مواد مصرفی، نتوانسته ایم قیمت کالا را افزایش دهیم. 

در آخرین بازدید، رئیس اتاق بازرگانی تهران به شرکت نیرومند پلیمر پارس رفت. این شرکت متعلق به مهدی پورقاضی، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران است و در حوزه تولید پلاستیکهای مهندسی و تقویت شده فعالیت می کند. 

مهدی پورقاضی، ضمن اشاره به تحصیلات پرسنل این شرکت، یکی از اهداف نیرومند پلیمر پارس را  قرار گرفتن در بین پنج شرکت برتر تولیدکننده پلاستیک‌های تقویت‌شده در منطقه خاورمیانه تا سال 1400 دانست و گفت :این واحد صنعتی با هفت خط آمیزه‌سازی و تولید پلاستیک‌هایی با فرمول‌های متفاوت براساس نیازهای مشتری توانسته است در سال‌های اخیر رشد خوبی در فروش داشته باشد و هدف این شرکت برای سال 1396 نیز فروش بیش از 15 هزار تن محصول است.

وی افزود: بزرگترین مشتریان ما قطعه‌سازان و خودروسازان هستند. پس از آن نیز واحدهای بسته‌بندی و لوازم خانگی دیگر مشتریان عمده این پلاستیک‌های تقویت شده هستند که از ماده‌ای که ما در اختیارشان قرار می‌دهیم قطعات گوناگونی می‌سازند.

پس از بازدید از واحدهای صنعتی، جلسه با حضور در سالن کنفرانس شهرک صنعتی عباس آباد ادامه یافت و مسئولان شهرک صنعتی اعم از مدیر شهرک، هیئت مدیره و مدیرعامل مشکلات زیرساختی و کمبودهای جدی این شهرک صنعتی را بازگو کردند و خواستار پیگیری جدی جهت رفع این معضلات شدند.

در این نشست ابتدا سیدسجاد هاشمی، رییس هیئت مدیره شهرک صنعتی عباس‌آباد، مشکل قطع برق را مهم‌ترین مسئله حال حاضر صنایع فعال در این شهرک خواند و گفت: گاهی از ساعت 8 صبح تا سه بعدازظهر برق شهرک قطع شده است که این اتفاق برای صنایع فعال در این شهرک یک فاجعه است. چون علاوه بر این که قادر به تولید و استفاده از سرمایه و نیروی کار خود نیستند، عمدتا مواد اولیه موجود در خط تولید خود را از دست می‌دهند.

سجاد هاشمی، همچنین، به تغییرات مدام در مدیریت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی اشاره کرد و گفت: تا ما تلاش می‌کنیم که مدیر منصوب‌شده با مشکلات موجود در شهرک‌ها به طور کامل آشنا شود و راهکارهایی برای بررسی و پیگیری ارائه می‌کنیم، مدیر تغییر می‌کند و فرد جدیدی در این مسئولیت قرار می‌گیرد و باید دوباره تمام راه از اول پیموده شود. تغییر مکرر مدیرعامل این سازمان مشکلی جدی و اساسی است که باید مورد توجه قرار گیرد و ما از شما به عنوان رییس اتاق تهران می‌خواهیم در این زمینه به دولت کمک فکری و مشاوره‌ای بدهید

در ادامه این نشست، احمدرضا اورعی، مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی عباس‌آباد، به ارائه توضیحاتی درباره وضعیت شهرک صنعتی پرداخت و گفت: شهرک صنعتی عباس‌آباد پذیرای صنایع گوناگونی است که اغلب آنها به دلیل طرح انتقال کارخانجات صنعتی از تهران به این شهرک آمده‌اند. در حال حاضر 655 هکتار اراضی به تولیدکنندگان واگذار شده و تنها 24 هکتار زمین واگذار نشده داریم که اغلب قطعات کوچک و لچکی است.

اورعی افزود: در حال حاضر حدود 1281 واحد فعال در شهرک صنعتی عباس آباد وجود دارد که با کسر سوله ها و انبارها به عددی حدود هزار واحد می رسیم. تعداد زیادی از این واحدها در زمینه تولیدات ماشین سازی، فلزات، پلاستیک، مواد شیمیایی و مواد غذایی فعالیت می کنند.

مدیرعامل شرکت خدماتی با اشاره به حدود 28هزار نیروی شاغل در شهرک صنعتی،به بررسی های انجام شده استناد کرد و گفت:  کمبود نقدینگی، یکی از دلایل تعطیلی بیش از 80درصد از واحدهای صنعتی است.

وی، همچنین، افزود: ما برای رفع مشکل برق، از سال 90 با نهادهای گوناگون مانند دولت و مجلس نامه نگاری کرده ایم،اما، نتیجه ای حاصل نشده است. علیرغم وارد آمدن خسارات فراوان به صنعتگران به دلیل کمبود برق و قطعی مکرر برق، اداره برق از عدم توان مالی جهت ایجاد زیرساخت سخن می گوید و این در حالی است که طی سالهای 1382 تا 1385 صنعتگران، مبالغی معادل 75 میلیارد تومان به ازای ارائه زمین و خدمات زیرساختی به نهادهای گوناگون پرداخت کرده اند.

احمدرضا اورعی، با اشاره به کمبود آب و مشکلات تصفیه خانه، گفت: اگرچه، ما برای برداشت آب عمق چاه را 100 متر افزایش داده ایم، اما، به دلیل جانمایی غلط نیروگاه برق و حفر چاههای متعدد آب، شهرک صنعتی عباس آباد در سه تا چهار سال آینده آب نخواهد داشت. تصفیه خانه کنونی شهرک نیز جوابگوی تصفیه پساب صنعتی نیست و این موضوع باعث آلودگی محیط زیست شده و بخشی از فضای سبز شهرک نیز خشک شده و از بین رفته است.

در پایان، مرتضی‌اسلام‌زاده، عضو هیئت مدیره شهرک صنعتی عباس‌آباد با تاکید بر مشکلات ناشی از تغییر پیاپی مدیر سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی به لزوم تفکیک آن اشاره کرد و گفت: سازمان در حوزه شهرک‌های صنعتی باید به ارائه خدمات بپردازد، ولی، این سازمان،در حوزه صنایع کوچک باید  بتواند مشکلات صنایع را در فضای کسب‌وکار حل کند و پاسخگوی نیاز ایشان باشد. این دو وظیفه با هم قابل جمع نیست و لازم است که این شرکت تفکیک شود.

مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، نیز، با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود در کشور و البته مشکلات شهرک صنعتی عباس‌آباد است گفت: تمامی مشکلات ساختاری ما در صنعت به یک ریشه واحد یعنی دخالت نهاد دولت در اقتصاد بازمی‌گردد.

او افزود: تنها راه‌حل نیز حذف هر چه بیشتر دخالت دولت در صنعت، تجارت و همه حوزه‌های تصدی‌گری اقتصاد است. تجربه نشان داده است که با ادغام یا تفکیک سازمان‌ها و افزایش یا کاهش وزارتخانه‌ها مشکلی حل نمی‌شود. بخش خصوصی باید خواهان عدم دخالت دولت در اقتصاد باشد.

خوانساری همچنین به نبودن فضای رقابتی در صنعت اشاره کرد و افزود: به دلیل دخالت دولت، عنصر رقابت در اقتصاد از بین رفته است. برای نمونه برای نیاز 50 میلیون تن تولید داخل و ظرفیت صادرات 10 میلیون تن صادرات در حوزه سیمان، حدود 100 میلیون تن ظرفیت تولید ایجاد شده است و اکنون این صنعت دچار مشکلات مختلف است. ما چاره‌ای نداریم جز این که به رقابت و حذف برخی مازادهای ایجاد شده تن بدهیم.

او در ادامه از تلاش‌های مجدانه و پیگیری اتاق تهران برای حل مشکلات بخش خصوصی در حوزه‌های گوناگون بیمه تامین اجتماعی، مالیات و مسائل گمرکی و تعرفه‌ای خبر داد و گفت: صنعت استان تهران باید ارتباط محکم‌تر و قوی‌تری با اتاق برقرار کند. کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران آمادگی کافی برای پیگیری مشکلات صنعتی بخش خصوصی مخصوصا در شهرکهای صنعتی مانند عباس‌آباد دارد. می‌توان از طریق این کمیسیون مشکلات موجود مانند برق و آب را پیگیری کرد. همچنین برای حل مسائل مهمی چون تصفیه‌خانه و ورود پساب به محیط‌ زیست باید از قدرت رسانه‌ها کمک گرفت.

رییس اتاق تهران در پایان با اشاره به خدمات اتاق تهران در حوزه‌های گوناگون مشاوره و آموزش بر همکاری بیشتر اتاق و شهرک صنعتی عباس‌آباد تاکید و عنوان کرد که اتاق برای رفع مشکلات موجود را همفکری مدیران و مسئولان شهرک راهکارهای منطقی و قابل‌اجرا به دولت ارائه خواهد کرد.

منبع خبر

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

www.npolymer.comآدرس وب سایت :

 

 

 

آدرس: شهرک صنعتی عباس آباد ، بلوار سعدی خیابان یکم بوستان خیابان عقاب پلاک 1597

تلفن: 7-36425174-021 - فکس :43850775-021

 sales@npolymer.com - info@npolymer.comایمیل :