Loading ...

مسئله ایران در همکاری با شرکای خارجی

مسئله ایران در همکاری با شرکای خارجی

 

 مهدی پورقاضی، عضو هیئت نمایندگان مسئله ایران در همکاری با شرکای خارجی

مهدی پورقاضی :

تفاهم نامه های متعددی بعد از برجام، به امضا رسیده و البته هنوز این تفاهم نامه ها، به مرحله قرارداد نرسیده است. نکته مهم در این پاسخ به این سوال است که چه  مسائلی می تواند جریان خوب جذب سرمایه خارجی و امضای قراردادهای بیشتر را بطور منفی تحت تاثیر قرار دهد؟ بدیهی است که بخش دولتی قراردادهای بیشتری در زمینه های مختلف با طرف های خارجی بسته است اما عمل نکردن به تعهدات باعث خواهد شد که در آینده، سرمایه گذاران خارجی تمایل کمتری به کار با ایران داشته باشند.

 

 

به تازگی بخش خصوصی میزبان هیئت اقتصادی از ایتالیا بود و نمایندگان برخی شرکت ها درباره انجام تعهدات طرف های ایرانی ابراز نگرانی می کردند. از این منظر، در گذشته اینطور بود که دولت نسبت به انجام تعهداتش در قرارداد با شرکت های داخلی و خارجی متعهد بود. پس از مدتی این وضعیت تغییر کرد و پرداخت ها برای طرف های خارجی به موقع بود اما برای داخلی ها با تاخیر انجام می شد. اخیرا شرکای خارجی هم ابراز نگرانی کردند که دولت در پرداخت ها کند عمل می کند و به تعهداتش پایبند نیست. مسئله دیگری که باید در جذب سرمایه خارجی به آن توجه کرد، موضوع ضمانت های نامه های بانکی برای بخش خصوصی است. بانک مرکزی هیچ قراردادی از بخش خصوصی را ضمانت نمی کند و اگر طرف خارجی ضمانت داخلی بخواهد، بانک مرکزی حرکتی ندارد و این درحالی است که برای جذب سرمایه خارجی به ضمانت نیاز داریم. علاوه بر این، دو نرخی بودن ارز، هم چنان از مشکلات و معضلات صادرات  و معاملات خارجی ایران است و تبعات ناشی از دو نرخی بودن ارز در محاسبات صادرکننده در نظرگرفته نشده.

سیستم بانکی ایران پاسخگوی نیازهای امروز ایران و شرایط جدید برای همکاری با شرکای خارجی نیست و نیازمند اصلاح آن هستیم. ثبت شرکت ها و اخذ مجوز هم چنان با دشواری های گذشته انجام می شود و این نشان می دهد که هنوز برای تسهیل محیط کسب و کار گام موثری برنداشتیم

 

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

www.npolymer.comآدرس وب سایت :

 

 

 

آدرس: شهرک صنعتی عباس آباد ، بلوار سعدی خیابان یکم بوستان خیابان عقاب پلاک 1597

تلفن: 7-36425174-021 - فکس :43850775-021

 sales@npolymer.com - info@npolymer.comایمیل :